RSS

Atatürk Ermenistan'ı İşgal Mi Etti?

30 Apr

fazlamesai.net’e World Digital Library ile ilgili bir haber geçmiştim geçenlerde, FM üyelerinden dcc kütüphanedeki ilginç bir kısma dair linki paylaşmış.

http://www.wdl.org/en/item/47/ adresindeki haritanın yanındaki açıklamada şöyle bir kısım var:

However, the Treaty of Sevres that provided for an independent Armenia and recognized Wilson?s arbitration was never ratified. Turkish nationalists under Mustafa Kemal overthrew the Turkish monarchy, established a republic, and invaded Armenia, eventually forcing it to relinquish much of the territory that Wilson?s arbitration had awarded to the new country. Russian Bolshevik forces also invaded Armenia and incorporated what was left of the Armenian Republic into the new Soviet Union.

Haritanın kaynağı olarak gösterilen web adresinde ise bu şekilde bir açıklama yer almıyor.

Bu gibi hassas konularda bilgi verirken sanırım biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Tarihçi yahut gazeteci değilim ancak yukarıdaki gibi bir açıklamanın, “Mustafa Kemal yönetimindeki Türk milliyetçileri … Ermenistan’ı işgal etti” gibi bir cümlenin çok farklı şekillerde okunabileceğini düşünüyorum.

Basit ve naif bir soru ile bitiriyorum: “Atatürk yönetimindeki bir ordu Ermenistan’ı işgal etti.” cümlesi gerçeği yansıtmakta mıdır?

Advertisements
 
6 Comments

Posted by on April 30, 2009 in General, Tarih

 

6 responses to “Atatürk Ermenistan'ı İşgal Mi Etti?

 1. Selçuk

  May 1, 2009 at 00:28

  Hafızam beni yanıltmıyorsa Atatürk savaş yaptığı cephelerde hiç kaybetmedi.Dolayısıyla girse alıp da çıkardı…

   
 2. Mehmet Köse

  May 6, 2009 at 09:11

  Ermenilerin Rusya’daki devrim sonrası kaosu ve Osmanlı’nın çöküşünden faydalanarak bağımsız ulus devletlerini kurma planları vardı, tutmadı. Kurulma evresindeki Ermenistan’ı Ruslar ile paylaşıp yuttuk.
  Bu olay 1915 kırımından ayrıdır.

   
 3. Emre Sevinc

  May 6, 2009 at 10:44

  Mehmet,

  Blog hayırlı uğurlu olsun, heyecanla ve hevesle girdilerin devamını bekliyoruz 😉

  Devrim, kaos ve yutma meselesine gelince, senin dediğin şekilde ifade etmek ile ‘… işgal etti’ şeklinde ifade etmek arasında bir fark var mı acaba diye düşünmebe başladım şimdi.

   
 4. yüksek ökçe

  May 9, 2009 at 01:07

  Merhaba Emre bey,
  Ermeniler homojen olarak belli bir bölgede yaşıyor değillerdi, dolayısıyle işgal edildi dedikleri bölge onlara sadece vadedilmiş topraklardır.

  Ermenistan’a sınırı açMamamızın bir nedeni de link verdiğiniz haritada olduğu gibi, Doğu Anadolu bölgemizi halen kendi toprakları olarak görmeleridir.

  1915 tehciri öncesi olaylarının ise hiç konuşulmayan başka bir yönü vardır ki, oradaki kırımlar ve öldürme olayları aslında kürt nüfus ile ermeni çeteleri arasında meydana gelmiştir.
  Şu an manen sahiplendikleri Kars, Ardahan, Van vb illerimizde de halihazırda türkler değil, kürtler yaşamaktadırlar.

  Yani,
  bir gün Kürtler bizden ayrılsalar, Diyarbakır merkezli ayrı bir devlet olsalar, ermenilerin bizimle toprak meselesi de bitmiş olacak.

   
 5. Sadi

  May 14, 2009 at 04:30

  Merhabalar
  Doğrudur; vaad edilmiş topraklardı , Kürtler devlet olsalar vadedenler onların arasını bir şekilde bulur yada buluyormuş gibi yapıp bize uyguladıkları taktiği uygularlar.Hep aynı hikayeyi bize yedirip duruyorlar ya ne diyeyim.Bu sitede gözüme ilişen yazı aklıma geliverdi “iyi uykular Türkiye” saat: 04:29

   
 6. sabri ünal

  May 17, 2009 at 01:42

  “bir gün Kürtler bizden ayrılsalar, Diyarbakır merkezli ayrı bir devlet olsalar, ermenilerin bizimle toprak meselesi de bitmiş olacak.” demek de sorunu çözmez ki, o zaman da onlar bizden toprak aldı meselesi olacaktır…

  bir de küreselleşmeden, avrupa birliğinden unisexleşmekten (cinsiyetsizleşmek) bahseden modern çağın tam ortasında atalarımızın yapıp ettiklerinden bize kalan kadim miras niye bu kadar sıkıcı oluyor…

  heralde AB ve ABD gibi bir birliği ORTADOĞU ÜLKELERİ BİRLİĞİ gibi bir şey biz göremeyecek gibiyiz…

  bari AB bizi alsata AT’a dahil olsak.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: