RSS

Yahoo Search Monkey, RDFa ve Semantik Web

01 May

Semantik web ile ilgili bir şeyler yazarken, birileri de “Semantik Web Öldü” diye haykırırken LinkedIn’de dikkatimi çeken bir yazışma ile karşılaştım:

Hi Steven,

I’m the Product lead for Yahoo! SearchMonkey. As a platform we digest RDFa (and other metadata standards) and allow application developers to use it when building applications for that URL on our SRP. We accept the RDFa either inline in your page or via a feed. In the event that your data forms a known ‘object’ for us then we will build an enhanced presentation for you (http://developer.search.yahoo.com/start ). We?re continually expanding our list of known objects, so check back on that page regularly.

Any publically available RDFa we learn of becomes available to anyone wishing to build an application against your URL, and it’s also exposed via our BOSS (Build your own Search Service – http://developer.yahoo.com/boss) platform. We’ve seen some creative uses of metadata by developers on both platforms. If an application which has been submitted to our gallery shows strong user traction we work with the developer to make it part of the default Search experience for all our users.

Feel free to DM me if you want to discuss any of the aspects to RDFa and Yahoo Search in more detail.

Nick Cox
Senior Product Manager
Semantic Search

RDFa (Resource Description Framework – in – attributes) ile ilgili daha detaylı bilgi ve örnekleri buradan edinmek mümkün.

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on May 1, 2009 in Programlama

 

Tags:

2 responses to “Yahoo Search Monkey, RDFa ve Semantik Web

  1. Siyamed SINIR

    December 18, 2009 at 01:10

    Karniyarik (http://www.karniyarik.com) takimi olarak urun listeleme esnasinda RDFa kullanmaya karar verdik. Onceden Microformat kullanan Karniyarik daha standard ilerlemesi dolayisi ile RDFaya gecti (ki aradaki farkin ne kadar az oldugunu belirtmekte fayda var).

    Semantic Web oldu mu? Sanirim öldü. Yanlış değilsem en son Tim Berners Lee Semantic Web tanımı yanlış olabilir diye başlayıp LinkedData yı önermişti. Aslında iki hayal de birine benzer hayaller ve dbPedia benzeri sistemlerle bu hayale daha çok yaklaşılmakta. Bundan 6 sene önce ilk Semantic Web ile uğraşmaya önce heyecanlanmış sonra da başladığımda bu olmaz demiştim içimden. Ontolgy kavramının standartlaştırılması çok güç gelmiş ti ki zaten tez konum da Ontology Mapping idi. Fakat bugün baktığımda ciddi ciddi aradan sıyrılanların ve Reasoning denen kavramı bir kenara bırakın LinkedData ya doğru gidildiğini görmek mutluluk verici.

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: