RSS

Türkler Dinamiti Alfred Nobel'den 200 Sene Önce Mi Keşfetti?

16 May

16 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 12:20’de Vikipedi’deki II. Viyana Kuşatması maddesine baktım ve aşağıdaki cümle ile karşılaştım:

Temel çökertmede Osmanlılar barutu kullanmada usta idiler. Lağımcılar şehir duvarları altında tüneller kazıp, surların altına dinamit yerleştirerek korunakları çökertiyordu.

Vikipedi’nin dinamit ile ilgili bilgi veren sayfasında ise şöyle yazıyor:

Dinamit, nitrogliserinin diatomite adsorbe edilmesiyle üretilen bir patlayıcı türüdür. İsveçli kimyager Alfred Nobel tarafından 1866’da keşfedilmiş ve 1867 yılında patenti alınmıştır.

Vikipedi’ye göre II. Viyana Kuşatması 1683’te gerçekleşmiş. Bu durumda Osmanlı İmparatorluğu dinamiti Alfred Nobel’den yaklaşık 200 sene önce kadar icat etmiş. Bir kez daha görüyoruz ki Türkün Türkten başka dostu yok ve hain İsveçliler bizim icadımızı çalmış durumdalar. 🙂

Buna dikkatimi çeken Halil Berktay’ın Taraf gazetesinde çıkan 16 Mayıs 2009 tarihli ‘Medya, el-masum daima‘ başlıklı yazısı oldu.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on May 16, 2009 in General, komik, Tarih

 

One response to “Türkler Dinamiti Alfred Nobel'den 200 Sene Önce Mi Keşfetti?

  1. M

    January 15, 2012 at 01:05

    Stephen W. Hawking’in bir belgeselinde hatırladığım şu sözü aklıma geldi: “İnsanoğlu, dünyada bulunduğu sürece, çeşitli teknolojileri hep kendi zararına kullanmıştır.” Bu teknolojilere örnek olarak: Atom bombası, nükleer silahlar vb. Bu teknolojilerin kötüye kullanılmasının sonucu olarak, bu araçlardan ortaya çıkan enerjiden iyi amaçlar(enerji vb) için kullanmak varken, aksine birbirlerini yok etmek amaçlı kullanmasıdır.

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: