RSS

Law of the day: Stigler's law of eponymy

01 Jun

Stigler’s law of eponymy is a process proposed by University of Chicago statistics professor Stephen Stigler in his 1980 publication “Stigler?s law of eponymy” [1]. In its simplest and strongest form it says: “No scientific discovery is named after its original discoverer.”

“Stigler?s Law was discovered many times before Stigler named it.”

“Everything of importance has been said before by somebody who did not discover it” is an adage attributed to Alfred North Whitehead.

Here is a short list of misnamed theorems.

Advertisements
 
4 Comments

Posted by on June 1, 2009 in General

 

4 responses to “Law of the day: Stigler's law of eponymy

 1. Emre Sevinc

  June 2, 2009 at 16:13

  Sağlam bir örnek 🙂

   
 2. Ali Utku Selen

  June 8, 2009 at 18:52

  Birkaç gündür bu fenomenin evrimin kanıtı olduğunu düşünüyorum.

  Örneğin dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyleyen Kopernik olsa da, eserlerinde kendisinden önce bu konuda çalışan insanlara vurgu yapıyor. Kopernik’in yaptığı “devrim”. O güne kadar evrim ile gelişerek biriken fikirlerden bir devrim yaratıyor. Devrim eskiden olan herhangi birşeyin kökünden sökülüp yerine bambaşka birşey dikilmesi. Evrimin tam tersi ama evrim ile besleniyor. Devrim de yeni bir evrime yolu açıyor.

  Bu fikir aslında beni birşeyi kendisinin bulduğunu iddia eden adamların savlarını da inkar etmeye götürüyor. Örneğin Newton! ve onun meşhur elma hikayesi. Newton’a göre kendi teorilerinden sadece kendisi sorumlu. İngilizlere göre de Leibniz onun fikirlerini aşıran bir adam. Aynı şeyi İngilizler ve penisilin hikayesinde de görebilirsiniz. Fleming penisilini kaza ile bulmuştur.

  Aynı fikrin beni götürdüğü başka bir yer de fikirlerin nasıl geliştiği. Devrimciler ile evrimcilerin beraber çalışmaları ve daha sonra çatışmaları. Örneğin bir devrimin ardından açılan yolda geliştirilen fikirler daha sonraki devrime kapıyı açtığında, varolan evrimcilerin gericilere dönüşmesi. Muhakkaki çok eski bir zaman da, güneşin dünya etrafında döndüğünü düşünen devrimciler onu dünyanın bir kaplumbağanın sırtında gezdiğini düşünenlere göre ilericidir. Ama gün gelir onlarda Kopernik’e düşman olurlar.

  İşte böyle süper bir düşünce…

  Şeylerden kurtulamadım yazıda ama bilerek bıraktırm. Çünkü bu fikri herşeyde görüyorum.

   
 3. Emre Sevinc

  June 9, 2009 at 11:55

  Halen bizim okullarda yanlış şekilde James Watt’ın buhar motorunun mucidi olduğu öğretiliyor mu acaba?

  Sanırım Stigler’in o yasası biraz da bizlerin ‘kahramanlık’ duygusu ile ilgili. Büyük bir insan gelir ve bir anda mucizevi bir şekilde kocaman bir şeyi buluverir ya da icat ediverir. Bir anda bir zıplama olmuştur, ondan öncesinde hiçbir şey yoktur, söz konusu kahraman entelektüel bir devdir ve kendisi öyle olduğunu iddia etmese, kendisinden önce gelen eserleri sentezlediğini söylese dahi bizler onu tek kişilik zihinsel ordu olarak görmek için elimizden geleni yaparız. Sonuçta ödüller 50 senelik ortaklaşa çalışmalara yahut flu bir tarihselliğe değil, ışıklar altında parlayan tek bir kişiye verilir ve biz ödül vermeyi, bireyi yüceltmeyi severiz, öyle değil mi? Modernite böyle bir şey olsa gerek.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: