RSS

Beyin Müziği

14 Jun

Beyin Müziği

Beyin Müziği

Son yıllarda müziğin bilişsel gelişim, öğrenme ve duygusal kararlılık üzerine etkileri gittikçe daha çok araştırılır oldu. Acaba beyin dalgalarınızı tespit eden bir cihaz bunları birer parametre kabul edip bir tür müziğe dönüştürüp kaydetse ve daha sonra bunu size dinletse nasıl olurdu? ABD’deki Department of Homeland Security’deki araştırmacılar acil durum ekiplerinde çalışan personele yardımcı olmak için “Brain Music” (Beyin Müziği) isimli bir program üzerinde çalışıyorlar. Hedef zorlu şartlarda çalışan insanların stres ve eğitim miktarını artırmadan en iyi seviyede performans sağlamaları.

2 ila 6 dakika uzunluğundaki parçalar genellikle tek bir enstrüman ile seslendiriliyor (piyano). Çeşitli beyin durumlarını yansıtan parçalar daha sonra kategorize edilip çalışanlara sunuluyor. Rahatlatıcı bir parça bir Chopin sonatını andırırken dikkatli bir ruh halini yansıtan parça Mozart’ı anımsatıyor. Rahatlatıcı parçaların stresi azalttığı ve uyku kalitesini artırdığı, dikkate yönelik parçaların ise konsantrasyonu ve karar verme yeteneklerini artırdığı gözlemlenmiş durumda. Beyin dalgalarına dayanarak oluşturulan müzikler ilk olarak bir grup itfaiye personeli üzerinde denenecek. Dikkati artırıcı örnek bir müziği http://www.dhs.gov/xlibrary/multimedia/snapshots/st_brain_music_active.mp3 adresinden dinleyebilirsiniz.

Söz konusu müzikler Human Bionics‘in geliştirmiş olduğu BMT (Brain Music Therapy) sistemi ile bestelenmiş. Konuyla ilgili detaylı bilgilere http://www.brainmusictreatment.com adresinden ulaşmak mümkün. Aynı web sitesinde bu konuda yazılmış bir makale listesi de mevcut.

Kaynak: http://www.dhs.gov/xres/programs/gc_1242652643060.shtm

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on June 14, 2009 in CogSci, General, Music

 

One response to “Beyin Müziği

 1. Burak Özkan

  June 10, 2010 at 14:29

  Müziğin beyin dalgaları üzerindeki etkisiyle ilgili bir araştırma yapılmış olması çok iyi gerçekten. Şahsen, böyle konular üzerine çok fazla düşündüğüm oluyor ama elbette böyle şeyler, deneysiz olmaz.
  Umarım hala çalışılmaya devam ediliyordur ve sadece mesleki açıdan değil de, farklı durumlar üzerine de deneyler yapılıyordur. Bence işin ilginci, bunu ilk deneyenlerin ‘savunmadan’ oluşları. Çünkü bu konu sanki daha bağımsız kuruluşlara hitap ediyor gibi.
  Herneyse, ben ‘dikkat artırıcı’ melodiyi dinledim ancak dikkatimin artması gereken bir şey yaparken değil; o yüzden etkili bir sonuç çıkmadı. Belki birazdan, finallere çalışırken tekrar denerim ama tabi ki melodi, üstünde çalışılmış beyin dalgalarına özel; o yüzden işe de yaramayabilir.

  Bu haberi de, sizden önce başka bir yerde okumuştum. Yorum yapabileceğim bir yer değildi, o yüzden sevindim.

  İyi çalışmalar ve iyi günler dilerim.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: