RSS

Seminer: Ses Fiziği, Oda ve Mekan Akustiği, Ses Arayüz Araçları

22 Jun

Radial Engineering ve Primacoustic firmalarının başkanı Peter Janis, 30 Haziran 2009 Salı günü, Akalın Müzik işbirliği ile İstanbul Taksim Square Hotel toplantı salonunda Ses fiziği, Oda ve Mekan Akustiği, Ses Arabirimleri konularını içeren ve iki bölümden oluşan bir seminer verecek. Seminer ücretsiz olup başlama saati 14:00 olacak.

Seminerin ilk bölümünün konusu “Ses Mühendisleri için Akustik”. Bu bölüm temel akustik, basit matematik ve çarpmaya bağlı eko, ikincil yansımalar, oda modları ve rezonans gibi çoğu odanın tipik problemleri ile başlayacak. Devamında bu problemlerin ortadan kaldırılması için neler yapılabileceği, oda performansı arttırımı, büyük odalarda anlaşılabilirliğin geliştirilmesi ve vokal odaları gibi küçük odalarda problem frekansların ortadan kaldırılması üzerine verilecek bilgiler ile sürecek. LEDE (live-end, dead-end -canlı taraf, ölü taraf) çözümleri, stüdyolar için oda tasarımları, bas kapanlama, difüzyon ve panel plasmanı üzerinde durulacak. İlk bölüm rezonans ve transmisyon hatlarının ortadan kaldırılma metodları üzerine tartışma ile son bulacak.

Seminerin ikinci bölümünün konusu “Kayıt, Canlı Performans ve Yayın için Ses Arayüzleme”. Bu bölüm trafoların, mikrofonların ve enstrüman manyetiklerinin nasıl çalıştığına dair temel elektronik bilgiler verilerek başlayacak. Sonrasında sinyal seviyeleri hakkında bilgi, enstrümanlar ile ses ekipmanlarının etkileşiminde maksimum sinyal verimliliğine, en iyi tona ve tabii ki en düşük gürültü seviyesine sahip olmak için gerekli doğru ses araçlarının neler olduğu anlatılacak. “Ground loop” sonucu ortaya çıkan “hum” ve “buzz” problemleri hakkında bilgilendirme, aktif ve pasif ekipmanlar kullanarak bu problemlerin ortadan kaldırılmasına değinilecek. Daha sonra canlı enstrümanlar için ses dağıtım çözümleri, stüdyoda re-amp metodları ve konser/yayın uygulamalarında kullanılan sinyal dağıtıcıları hakkında verilecek bilgiler ile toplantı son bulacak.

Bu semineri Akalın Müzik, Radial Engineering ve Primacoustic şirketleri ortaklaşa düzenliyorlar. Seminere katılacaklar, o güne özel, Primacoustic ve Radial Engineering ürünlerinde %20 özel katılımcı indiriminden yararlanabilecekler. Ayrıca katılımcılar arasında yapılacak çekilişle bir şanslı katılımcı bir adet Primacoustic London 12a hazır oda akustik düzenleme kiti kazanacak.

Seminer salonunda katılımcılar için belli sayıda yer ayrıldığı için telefon ve e-posta adresine önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Seminere katılmak veya seminer hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0212 293 10 68 numaralı telefondan Akalın Müzik?i arayabilir, veya info@akalinmuzik.com.tr e-posta adresine bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Akalın Müzik?in bu seminer hakkındaki bültenine ulaşmak için: http://www.akalinmuzik.com.tr/ebulten/juneII/index.html

Muziktek.net forumlarındaki ilgili başlığa ulaşmak için: http://www.muziktek.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=21936

Peter Janis kimdir?

1958 Montreal Kanada doğumlu Janis, ses ve müzikle ilgilenmeye 7 yaşında almaya başladığı piyano dersleri ile başlamış. 1976’da başladığı müzik ekipmanları satış mağazası temsilciliğinden 1980’lerin başında Ottawa’nın en önde gelen ses firmasında konser seslendirme, arena sistemleri, gece kulübü seslendirmeleri ve kilise seslendirmeleri üzerinde çalışmış ve tecrübe kazanmış. Bu süreçte JBL, Peavey, AKG gibi firmaların eğitim seminerlerine katılarak kişisel gelişimini sürdüren Janis, bir yandan da Kuzey Alberta Teknoloji Enstitüsü’nde Elektrik Sistemleri üzerine ihtisasına devam etmiş. Edmonton’daki başarılarını farkeden CBS (şimdilerdeki adıyla Sony), kendisini o zamanlar sahibi olduğu Fender firmasının Kanada distribütörlüğünün Ürün Direktörlüğü’ne getirmiş.

Görevde bulunduğu süre içerisinde şirket portfolyosuna Akai, Alesis ve Casio gibi firmaların ürünlerini de katan Janis, Fender’in Kanada operasyonlarını sınırın güneyine taşıma kararı alması üzerine ayrılıp kendi firmasını kurmaya karar vermiş.

1991’de Ses Endüstrisine kablo, konnektör, trafo ve patchbay temin etmek amacıyla Radial Engineering’i kuran Janis, kısa sürede Otari miks ve kayıt sistemleri ile Telecast fiberoptik sistemlerinin distribütörlüğünü almış ve özellikle Telecast üzerinden broadcast endüstrisine yoğun hizmet vermeye başlamış.

Düşük maliyetli dijital kayıt sistemlerinin piyasaya çıkması ile ev kayıt ortamlarındaki akustik düzenleme sorunlarının farkına varan Janis, Sonex markasının Kanada distribütörlüğünü almakla işe girişmiş. Ancak bir takım güçlüklerin verdiği sabırsızlıkla kendi çözümlerini üretmek amacı ile 2000 yılında Primacoustic firmasını kurmuş.

Radial Engineering tarafında 1996’dan beri yüksek kaliteli DI Box üretimi yapmakta olan grup, 2001 yılından itibaren gitar pedalları, reamp arabirimleri ve amp/efekt switchleri de üretmekte ve sadece Radial kısmında yılda 50,000’den fazla ürün piyasaya vermektedir.

Günümüzde Radial’ın kullanıcıları arasında U2’dan Rolling Stones’a, The Eagles’dan Cirque Du Soleil ve AC/DC’ye kadar birçok zirve sanatçı ve ekip bulunmakta. Primacoustic’in bu yakınlardaki müşteri portfolyosunda ise Tommy Lee ve Nathan East gibi sanatçılar ve Grammy?li prodüktörler David Bottrill ve Butch Walker’ın stüdyolarının yanı sıra, Electronic Arts gibi bilgisayar oyunu firmaları bulunmakta. Firma bu aralar yayıncı NBC Sports ile 2010 Olimpiyatları üzerinde çalışmakta.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on June 22, 2009 in business, General, Music, Science

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: