RSS

Beyin, Bilinç ve Kuantum Çalıştayı

20 Sep

Beyin, Bilinç, Kuantum Çalıştayı

Beyin, Bilinç, Kuantum Çalıştayı

Beyin, Bilinç, Kuantum Çalıştayı 29 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Şirince?de Nesin Matematik Köyü‘nde düzenlenecek. Çalıştayın genel ekseni, başlıkta verildiği gibi beyin, bilinç ve kuantum konuları olacak. Seminerleri Saffet Murat Tura, Alper Açık ve Necmi Buğdaycı verecekler. Mustafa Suphi Erden, Hasan Ümit Ezerçe ve Murat Dirican?ın gerçekleştireceği akşam anlatılarıysa bu eksenden uzak, değişik konulardan oluşuyor.

Seminerlerde:

Saffet Murat Tura, beyin ve bilinç konularında biyolojik bir temel hazırlayacak, bu güne kadar yapılan temel çalışmaları özetleyecek ve birtakım temel nörofelsefe konularını ele alacak.

Alper Açık, bilincin nöral korelatı olarak öne sürülen düşüncelere değinecek. Durumlanmış (situated) ve bedenlenmiş (embodied) bilişim kavramalarını açıklamaya çalışacak ve duyu nedir (görme, duyma, koklama vb.) sorusuna verilen yanıtları inceleyecek.

Necmi Buğdaycı, kuantum kuramının, bilinç konusunda klasik fizikten farklı olarak ne gibi açılımlar getirebileceğini anlatacak. Kuantum ölçeğindeki parçacıkların anlaşılmaz davranışlarının, aslında madde-bilinç ilişkisini anlamamızı sağlayıp sağlayamayacağını, buradan yola çıkarak da bilinci ve maddeyi birleştirecek bir kuramın geliştirilip geliştirilemeyeceğini ele alacak.

Akşam anlatılarında da Mustafa Suphi Erden, ?Dünden Bugüne Akıllı Makineler ve Yapay Zeka? konusunu, Hasan Ümit Ezerçe ?İnternet ve Bilginin Paylaşımı? konusunu anlatacak ve Murat Dirican da ?Rodosto?nun Muzip Macar Mültecisi: Kelemen Mikes ve Türkiye Mektupları 1717-1767? başlıklı sunumu yapacak.

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on September 20, 2009 in CogSci, psychology, Science

 

2 responses to “Beyin, Bilinç ve Kuantum Çalıştayı

 1. bsod1

  September 20, 2009 at 23:23

  yapay zeka olayı acayip ilgimi çekiyor

   
 2. Oktay

  September 23, 2009 at 15:27

  Harikaymış!
  Katılamayanlar için burdaki sunuşlar bir şekilde paylaşılacak mı acaba? Hatta metne dökülüp, kitap/kitapçık falan yapılma ihtimalleri? Video kaydı?
  Bekleriz..

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: