RSS

Çevrecilere bir soru: Toyota Land Cruiser mı daha çok kaynak tüketir yoksa evcil köpeğiniz mi?

17 Nov

Ev hayvanınız ne kadar yeşil? Yolda giden bir Toyota Land Cruiser cip görseniz, içinde de sevimli ve orta boy bir köpek, hangisinin daha çok kaynak tükettiğini düşünürsünüz?

New Scientist dergisinde okuduğum bir makaleye göre (‘How green is your pet?‘) orta boy bir köpek, yılda yaklaşık 10.000 km kat eden bir Toyota Land Cruiser’dan daha çok kaynak tüketiyor.

Yok eğer kedileri seviyorsanız, sıkı durun, bir kedi yaklaşık bir Volkswagen Golf kadar kaynak tüketiyor. Yahut plazma televizyonunuzu rafa kaldırıp onun yerine iki hamster besleyebilirsiniz, dünyadaki kaynakları tüketmeniz bakımından yaklaşık aynı kapıya çıkıyor.

Bu tür muhabbetlerin sonu dönüp dolaşıp önüne geçilemez bir şekilde “Afrika’da onca aç insan varken sen burada köpeğine her ay kimbilir kaç paralık mama, sağlık, vs. masrafı yapıyorsun” klişesine varıyor gibi geliyor. Birileri yukarıdaki hesaptan yola çıkıp bir ailenin doğurduğu her bebeğin kimbilir kaç cip kadar kaynak tükettiğini, çevreye zarar verdiğini filan hesaplasa ne olur bilemiyorum. Konu hayat tarzından çıkıp ahlaken çok ciddi desteklenebilir, ‘mecbur’ tercihlerle desteklenmediği sürece (barınaklardaki zaten doğmuş olan evcil hayvanların bakımını ortaklaşa üstlenip, doğum kontrol uygulamak, vs. gibi) anlamlı bir sonuç elde edilecek gibi görünmüyor.

Advertisements
 
4 Comments

Posted by on November 17, 2009 in General, Science

 

4 responses to “Çevrecilere bir soru: Toyota Land Cruiser mı daha çok kaynak tüketir yoksa evcil köpeğiniz mi?

 1. Emre Sevinc

  November 17, 2009 at 01:11

  Tabii bu müthiş enerji hesabının farkına varan Toyota reklamcıları kalkıp da ‘bakın köpeğinizden bile daha çevreci araba yaptık, süperiz’ şeklinde korkunç bir reklam yaparlarsa halimiz nice olur, bunu da düşünmek istemiyorum ama kendime hakim olamıyorum.

   
 2. Mustafa

  November 17, 2009 at 02:49

  Emre bey,

  Bu konuda çok haklısınız. Yenilenebilir(http://tr.wikipedia.org/wiki/Yenilenebilir_enerji)) enerji kaynaklarını az kullanmamız bu konuda büyük rol oynuyor.

  Bu konuda küçük bir araştırma yapmıştım. Dünyada, Bor(http://tr.wikipedia.org/wiki/Bor_%28element%29) kaynaklarına en fazla sahip olan ülke konumundayız. Ancak bor hammaddesini işleyecek teknolojiye sahip olmadığımızdan dolayı büyük olasılıkla ham bor ihracatı yapacağız ve işlenmiş olarak ithal edeceğiz.

   
 3. marmaravet

  November 18, 2009 at 11:54

  anlasılan bu yenı bılımcı arkadaslar hayatları boyunca bır land cruiser araca dokunabılıcek kadar bıle maas alamıyorlar ki land cruiser ın masrafının bir köpek yada kedıyle kıyas goturmeyecegını kestıremeyıp bırde bunu haber yapıyorlar.afrıcadakı ac cocuklardan bahseden sevgılı arkadaslar kirlenmıs yozlasmıs dunyanın olusturdugu depresyonların,psikozların,patolojık karakterlerımızın cogunu düzeltmede bir köpek yada kedıyle birlike yasamanın etkısının boyutunu bılıyorlar mı acaba?psikiyatrist secımını evinde hayatını paylasacagı canlı hayvandan yana kullanan pet sahıplerı cok daha az masrafla hem bir canlıyla yasantısını paylasıyor hem rehabilite ediyor kendısını.sanıyorum land cruiser gıbı adını yazarken parmaklarımızı bile yakan bir arac masrafının cebımızde olusturacagı deliklerin boyutunu bılmeyen bu sevgılı ınsanların hayatlarındakı ceplerınde olmayan delikler büyüklüğündeki boşluklarını bir kedi yada köpekle doldurmaları yadsınamaz bir gereklilik…

   
 4. Emre Sevinc

  November 18, 2009 at 12:20

  marmaraevet,

  Toyota’ya harcanan paradan bahsetmiyor bahsi gecen makalede, Toyota ile evcil bir köpegin ne kadarlik karbon urettigi, cevreye maaliyetinin ne oldugu, bir nevi eko-maliyeti hesaplanip kiyaslanmis.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: