RSS

Bir Bilgisayarcı Gözüyle Belçika İzlenimlerine Devam

20 Nov

Belçika başbakanı (Herman van Rompuy) AB Başkanı olmuşken ne zamandır beklettiğim blog girdisini yazayım dedim. Yaklaşık 4.5 aydır devam eden Belçika macerama dayanarak yani buradaki yaşama, eğitim alma ve çalışma deneyimim üzerine gördüklerimi kısa maddeler halinde özetlemeye devam ediyorum.

– Çocuklar 2.5-3 yaşında okula başlıyor, sosyalleşiyor. 6 yaşında ilkokul 1’e basladiklarinda zaten pek cok sey biliyor ve psikolojik olarak hazırlanmış oluyorlar daha ciddi bir eğitime.

– 3 yaşından 18 yaşına dek eğitim kanunen zorunlu.

– Devlet her aileye her çocuk icin belli bir yaşa gelene dek önce çocuk parası, sonra da bunun üzerine öğrencilik destek parasi veriyor. Ögrencilik destek parasi ögrenci universitede yuksek lisansini bitirene dek suruyor. Para dedigim sadaka kadar değil, mesela 1 yillik ögrenci bursu ile bir Sony VAIO laptop alınabildiğini biliyorum çevremdeki yakın örneklerden. Burslar karşılıksız.

– Ortaokul ve lise ogrencileri okulu bitirene dek okul tarafindan Paris’te Louvre müzesine, İsviçre Alplerinde kayak yapmaya, Londra’daki bilim ve tarih müzelerine götürülmüş oluyorlar (diger aktivitelerin yanisira). Özel okul değil bunlar devlet okulu.

– Lise mezunu pek çok insan ortalama 3 dil konuşuyor. Özel okul mezunu değil, devlet okulu mezunlari, ‘siradan’ vatandaşlar.

– Belçika, ABD’deki ve dünyanin diger yerlerindeki bilim insanlarını Belçika’ya geri getirtiyor çok iyi koşullar teklif edip. Bunun sonucunda elektronik, nanoteknoloji ve yazılım geliştirme konusunda mesela IMEC gibi yerler ortaya çıkıyor, cok uzun vadeli, patent gelistirmeye yonelik muazzam yatirimlar:

http://www.imec.be

KU Leuven üniversitesi tarafindan destekleniyor burasi ve tabii devlet tarafindan da. Türkiye’deki ‘Teknokent’ler buranın yanında komik kalıyor.

– Belçika’nın büyük şehirlerinden biri olan Anvers’te (Antwerpen) yıllık olarak düzenlenen kitap fuarını 2009 yılında, yaklaşık 1 hafta içinde 175.000 kişi ziyaret etti. Anvers’in nüfusu yaklaşık 500.000. Yani şehrin yaklaşık %34’ü kitap fuarına geldi.

– Ülkenin 3 resmi dili var. Ancak her ne hikmet ise 150 küsur senedir bölünmemişler ve birbirlerine ateş etmiyorlar. En sert politik rekabet bile demokratik yöntemlerle gerçekleşiyor. Tartışmayı, politikayı, bürokrasiyi seviyorlar (tabii ki bunlar yemek ve ev dekorasyonu gibi aktivitelerinden sonra geliyor).

– Anvers büyükşehir belediye başkanı gideceği yerlere genellikle bisikletle gidiyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun (ISS) şu anki kumandanı Belçikalı Frank De Winne.

Advertisements
 
3 Comments

Posted by on November 20, 2009 in General

 

3 responses to “Bir Bilgisayarcı Gözüyle Belçika İzlenimlerine Devam

 1. Sonmez Kartal

  November 21, 2009 at 10:32

  Gel de gitme “de”. 🙂

   
 2. Tahsin

  November 23, 2009 at 12:34

  Ve yine aynı Belçika Ruanda da yaşanan soykırımın temellirinden sorumlu. Bir çok dille kendi ülkesini tek parça halinde korurken. Tek bir ülkeyi iki ayrı kabileye bölen de yine bu güzide ülke. Ayrıca nüfusunun görece düşük olması parasını diğer pek çok ülkeye göre daha rahat dağıtmasına da neden olmuyor mu? Dünyada ki en iyi yaşam şartlarınsa sahip ülkeleri genelde avrupadaki küçük nufuslu ülkeler ve bunun nedeni de kaynak/nüfus oranı.

   
 3. Emre Sevinc

  November 23, 2009 at 15:13

  Tahsin,

  Elbette Belcika da pek cok buyuk AB ulkesine benzer sekilde, yahut ABD’ye, Turkiye’ye benzer sekilde cok da temiz olmayan bir tarihe sahip. Ben sadece mevcut gunluk yasamdan kesitler sunmaya calistim.

  Nufus meselesine gelince, eger insanlar cok nufustan oturu fakirlestiklerini dusunuyorlarsa karar alip nufuslarini kontrol edebilir ya da daha daha kucuk bir ulke kurup daha yonetilebilir bir memleket dahilinde yasayabilirler oyle degil mi?

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: