RSS

Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinden Canlı Yayın

14 Feb

Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü yeni dönemde canlı yayına geçiyor. Pilot olarak seçilmiş olan ders ise Türkiye’deki en özgün içerikli bilgisayar derslerinden biri: Comp 314 – Principles of Programming Languages. Canlı yayını kaçıranlar için ilgili haftanın videolarına daha sonra da ulaşmak mümkün. Ders tüm dünyanın kullanımına açık, kullanıcı adı ve parolası olmayanlar ‘Login as guest’ düğmesine basarak ilgili videolara ve ders malzemelerine erişebilirler. Ders için ana kaynak Programming Languages: Application and Interpretation. Söz konusu kaynak da bedelsiz olarak meraklı olan herkesin serbestçe kullanımına açıktır.

Dersi veren Chris Stephenson dersi şu sözlerle anlatıyor:

“Tüm programlar diğer programlara girdi olan verilerdir.

Bilgi Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümü, Comp 314 Programlama Dillerinin Temelleri dersine bu paradigma değiştirici bakış açısı ile başlıyor.

Aynı dilde yazılmış programların o dildeki programlara veri olarak beslendiği programlar yazarak programlama dillerini çalışıyoruz. Bu sayede farklı programlama dillerindeki farkları çok daha iyi anlayabiliriz, basit bir araştırmanın yahut oyuncak bir dil ile birkaç hafta oynamanın çok daha ötesine geçebiliriz.

Bu dersi canlı Internet yayını ve karşılıklı etkileşim için pilot ders olarak seçtik çünkü inanıyoruz ki ders içeriği Türkiye’de ilk kez sunulacak ve bu sayede Türkiye’deki bilgi işlem camiasına bir katkımız olacak.”

Not: Canlı yayını ilk kez deneniyor ama Bilgi’nin ilk kayıtlı video denemesi değil bu. Bilgisayar konusunda bilgiye aç olan zihinleri doyuracak başka video setleri de mevcut. Comp 232 – Data Structures and Algorithms II (dersi veren Chris Stephenson) ve Comp 404 Selected Advanced Topics in Computer Science II (dersi veren Cem Say) videoları da tüm dünyanın erişimine açık (‘Login as guest’ olarak girmek mümkün eğer kullanıcı adınız ve parolanız yok ise). Son olarak da belirtilmesi gereken şey derslerin dilinin İngilizce olduğu.

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on February 14, 2010 in General, Programlama

 

2 responses to “Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinden Canlı Yayın

 1. Ali Gündüz

  February 15, 2010 at 00:35

  Goruntu kayitlarinin Adobe Flash uzerinden verilmesi buyuk bir kayip olmus.

  Izlemek istememe ragmen, ozgur yazilimli Flash oynaticimla (swfdec) izleyemiyorum. En azindan indirme baglantisi secenegi olsaymis cok iyi olurdu. (Tabii ki en ideal cozum, goruntu kayitlarinin HTML5 standartina uygun bicimde ve OGG Theora formatinda sayfalara gomulu olmalari olurdu.)

  Umarim bir gun bu faydali girisimden ozgur yazilimla yararlanabilirim.

   
 2. bp

  February 15, 2010 at 11:18

  Download linkleri eklendi. Diğer konu ise zaten gündemimizde. Zaman bulunca ilgileneceğiz. Öneriler için teşekkürler.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: