RSS

Matematik ve bilişsel bilim

16 May

BU CogSci haberleşme grubuna Semih Özlem’den gelen bir iletiyi buraya not etmek istedim, 18 Mayıs Salı günü bir etkinlikle ilgili:

Sevgili bilişsel bilimciler,

Öncelikle size Boğaziçi Elektronik bölümünde Yağmur Denizhan’ın pazartesi akşamları düzenlediği Chaos toplantıları kapsamında 18 Mayıs 2010 salı günü saat 17:00 da EE Lounge’da, son zamanlarda matematiğin bilişsel yönleriyle ilgilenen matematikçi Alexander Borovik’in ağırlanacağını ve bir sohbet düzenleneceğini haber vermek istiyorum. Alexander Borovik hakkında bilgi almak için google, googlescholar ve wikipedia’ya başvurabileceğiniz gibi http://www.borovik.net/ adresine de göz atmanızı tavsiye ederim. Bu mesajın altında Yağmur hocanın göndermiş olduğu mesajı bulabilirsiniz.

Bunun yanısıra yakınlarda Ali Karatay ile görüşmem sonucu Saunders MacLane’in (cebirsel topolog, matematikçi, kategori teorisinin kurucularından) matematiğin genel yapısı hakkında “Mathematics, Form and Function” isminde bir kitabının olduğundan haberdar oldum. Biraz wikipedia’da MacLane’i araştırmam sonucu da http://en.wikipedia.org/wiki/Mathematics,_Form_and_Function adresinde bu kitap hakkında iyi bir başlangıç bilgisi bulunabileceğini, ve http://en.wikipedia.org/wiki/Where_Mathematics_Comes_From adresinde Matematiğin bilişsel tarafları ya da matematik denen faaliyetlere bilişsel bakış açısı getirme çabaları hakkında biraz bilgi sahibi olunabileceğini fark ettim.

Bu konulara ilgi duyan arkadaşlarla da haberleşmek isterim. Hepinize iyi günler.

Semih Özlem
——————————————————————

18 Mayis, Sali gunu saat 17:00’de EE Lounge’da (yeni adiyla Yorgo Istefanopulos Toplanti Salonu) Alexandre Borovik’i agirlayacagiz.

Tanimayanlar icin kisa bir ozet: Kendisi baska konularin yani sira “matematigin kognitif aspektleri” ile de ugrasan ilginc bir kisidir, web sayfasina ve ozellikle “Mathematics under the Microscope” kitabinin online draft’ina goz atabilirsiniz: http://www.borovik.net/

Ben kendisinden belli bir sunus yapmasini talep etmedim, belki yapar, ama daha cok sohbet edip aklimizdaki sorulari sormayi hedefliyorum. Web sayfasina biraz goz atmis olarak gelirseniz, daha keyifli bir sohbet olur.

Ilgilenecegini dusundugunuz kisilere iletirseniz sevinirim.
Gorusmek uzere…

Yagmur Denizhan

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 16, 2010 in CogSci, Math, psychology

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: