RSS

2010 Anayasa değişikliği ve referandum ile ilgili birkaç kaynak

05 Sep

Türkiye’deki insanlar herhalde şimdiye dek hiç okumadıkları kadar çok hukuki metin okuyorlar. Belki sırf bu yüzden bile 2010 yılındaki anayasa değişikliği önerisi ve bunun referanduma sunuluyor olması önemli, ne de olsa bilgiye, veriye dayalı düşünme toplumların kolay gerçekleştirebildiği bir şey değil, hele de yaklaşık %11’i okuma bilmeyen toplumlarda bu çok daha zor.

Bu bağlamda üç kaynağı buraya not etmek istiyorum, birinci kaynak kanunum.com sitesinden: http://www.kanunum.com/referandum/ adresindeki mevcut anayasa ve oylamaya sunulacak anayasa arasında her türlü karşılaştırmayı gerçekleştirmek mümkün, çok güzel bir hukuki görselleştirme ve veri sunma örneği olarak ortada olan bu çalışmaya emeği geçen herkese canı gönülden teşekkürler.

Bir diğer kaynak tüm zamanların en büyük ansiklopedisinden: http://tr.wikipedia.org/wiki/2010_T%C3%BCrkiye_Cumhuriyeti_Halk_Oylamas%C4%B1

Elbette bu referandumdaki en önemli politik aktör olan iktidar partisinin de halkı nasıl bilgilendirdiğini buraya not etmekte fayda var: Anayasa değişikliği karşılaştırmalı teklif tablosu [PDF].

Son olarak Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun konuyla ilgili eleştirilerini okumak en azından Türkiye’deki belli bir kitlenin tercihini biraz da esprili bir dille yansıtması açısından faydalı diye düşünüyorum.

Verilecek oyların dağılımı bir yana, insanların birazcık çaba sarf edip, okuyup, gerekli karşılaştırmaları yapıp, değerlendirip oy vermeleri çok önemli. Her ne kadar çoğu kişinin bunu yapmak yerine körü körüne fanatik takım taraftarları gibi oy vereceği izlenimi hakim olsa da (bana ve pek çok insana) bu sefer bunun önüne geçebilecek kaynakların varlığı bir nebze sevindirici. En azından bunu gerçekleştirenlerin biraz da olsa “günah bizden gitti” demeye hakkı vardır diye düşünüyorum.

Not: Yurt dışında yaşayan vatandaşlar nerede oy kullanacaklarını öğrenmek için http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html adresini ziyaret edip ‘Yurtdışı Seçmen Sorgulama’ bağlantısından gerekli bilgileri edinebilirler. http://www.devlet.gov.tr/Forms/pDetay.aspx adresine göre:

“Gümrük Kapılarında oy verme işlemleri, 03 Ağustos 2010 Salı günü Yüksek Seçim Kurulu?nun o çevre için belirleyeceği saatte başlamıştır.

12 Eylül 2010 Pazar günü yine Yüksek Seçim Kurulu?nun o çevre için belirleyeceği halkoylamasının bitiş saatine kadar devam edecektir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için Yüksek Seçim Kurulunun 16/01/2010 tarihli, 2010/22 sayılı kararı ile oluşturulan Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’ndaki Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sisteminde seçmen olarak nitelenen ve yurtdışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanabilmesi için kayıtlı olmaları gereken seçmen kütüğüdür.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından internet sitesinde ilan edilen seçmen kayıtlarına itirazlar 22/06/2010 tarihinde son bulmuş, bu tarihe kadar yapılan başvurular ve itirazlara göre Yurtdışı Seçmen Kütüğü güncellenmiştir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını http://www.ysk.gov.tr adresinden ?Yurtdışı Seçmen Kütüğü? menüsünden sorgulayabilirler.

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kaydını yaptırmış olanlar Türkiye Cumhuriyeti Pasaportlarını ibraz ederek seçim günü saat 17:00’a kadar yurda giris ve çıkıslarında gümrük kapılarında oy kullanabilirler.”

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on September 5, 2010 in General

 

One response to “2010 Anayasa değişikliği ve referandum ile ilgili birkaç kaynak

  1. Tanya

    September 5, 2010 at 17:57

    Check your text. You’ve made some typing errors.

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: