RSS

Türkiye'de Bilimsel Ahlaksızlığın Gri Mecraları

19 Sep

Bilimsel Ahlaksızlığın Gri Mecraları başlıklı yazı ‘ibretlik’ dediğimiz türden. Türkiye’nin bilimsel ilerlemesindeki en önemli parametrelerden biri olan uluslararası standartlarda çalışan daha doğrusu bir türlü çalışmayan ve işin üçkağıdına kaçan ‘akademisyen’ problemine somut veriler ve rakamlar ile değiniyor:

“Önemli not: Yazı uzun ve okuması keyifsiz (bunun için üzgünüm). Bununla beraber bu yazıda anlatılanların bilinmesi gereken şeyler olduğuna siz de inanıyorsanız lütfen çevrenizle paylaşın. Hatta sadece paylaşmakla kalmayıp, insanları okumaya ikna edin. Bilim ve akademi ile haşır-neşir kişilerin gördüklerinde tanıyabilmeleri için bu konularda aydınlanmaları ve bilgi sahibi olmaları çok önemli.

Bilim insanlarının makale sayılarına göre değil, makalelerinin içeriklerine göre değerlendirildiği bir anlayışın Türkiye?de tesis olması, Türkiye?nin bilimsel arenada isminin bir arada anıldığı ülkeler arasından sıyrılıp bir sonraki seviyeye ulaşması, onlarca sahte yayın yapmış ve şu an üniversitelerimizi işgal eden akademisyenlerin Türkiye akademisinin yakasından düşmesi için atılması gereken adımlar çok, bu noktaya varmak için kat edilmesi gereken yol uzun. Fakat bu problemleri çözmenin ilk adımı, onların varlıklarını ve sebeplerini idrak etmek. Bu konudaki çabanızdan ötürü her birinize şimdiden teşekkür ediyorum.”

http://meren.org/blog/bilimsel-ahlaksizligin-gri-mecralari/ adresinden yazının tamamına erişebilirsiniz. Türkiye’de baskı grubu oluşturmak kolay iş değil ama belki bir nebze dalgalanma yaratır bu uyarı ve gerisi gelir ümidi ile burada paylaşmayı bir görev bildim.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 19, 2010 in Science

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: