RSS

Bir Okurun Beyni Nasıl Felç Edilir

10 Feb

Daha önce akademik üçkağıtçılık ile ilgili ‘Bir Ülkenin Beyni Nasıl Felç Edilir‘ başlıklı bir yazı yazmıştım. Bugün karşılaştığım şey ise evlere şenlik! Mathematical and Computational Applications başlıklı bir bilimsel (!) derginin 8. cildinin 3. sayısındaA Windows-Based Digital Filter Design‘ başlıklı makale bir makale var. Bu makalede nasıl oluyorsa 288. sayfadan hemen sonra 337. sayfaya atlanıyor ve bir anda isimler değişiyor:

İlk sayfaya bakacak olursak göze çarpan bir sorun yok gibi:

İlk sayfada sorun yok gibi...

İlk sayfada sorun yok gibi...Ama birkaç sayfa sonra sanki sürreel bir kuantum sıçraması olmuş!:

Burada sürreel bir kuantum sıçraması olmuş sanki!

Burada sürreel bir kuantum sıçraması olmuş sanki!

Bu çift-kişilikli / çift-ekipli garip makale herhangi bir yerde değil, uluslararası bilim indekslerine girdiği iddia edilen bir dergide yer alıyor, derginin web sitesine göre:

Mathematical and Computational Applications is indexed / abstracted in Science Citation Index Expanded, Journal Citation Reports/Science Edition, EI Compendex, INSPEC, Cambridge Scientific Abstracts, Mathematical Reviews, Zentrallblatt für Mathematics, EBSCO, ULAKBİM

Bu makale aynı zamanda ilk sayfada ismi geçen Bekir Karlık’ın CV’sinde de yer alıyor: http://www.mevlana.edu.tr/mevlana.asp?menu=123 (en azından bu yazının yazıldığı 10 Şubat 2011 tarihinde yer alıyordu)

Yukarıdaki evlere şenlik makalenin CV'de yer aldığı kısım

Yukarıdaki evlere şenlik makalenin CV'de yer aldığı kısım

Bu durum karşısında okurun yani benim beynim bir tür kısmı felç geçirmiş halde. Tüm bunları blogda paylaştım çünkü belki biri çıkar da bu beyin felçinden kurtulmama yardımcı olacak makul bir açıklama yapar. Halen ümidi koruyorum, zaman geçtikçe sıfıra yaklaşan ümidimi…

Not: Bu yazıya daha geniş bir bağlamdan bakmak isteyenler A. Murat Eren’in ‘İmece Usulü Bilim Cinayeti Konferansları‘ başlıklı yazısını okuyabilir.

Advertisements
 
12 Comments

Posted by on February 10, 2011 in General

 

12 responses to “Bir Okurun Beyni Nasıl Felç Edilir

 1. Filiz

  February 11, 2011 at 13:08

  Surreel kuantum sıçraması :)…bu TR’de çok yapılıyor zaten

   
 2. demet

  February 12, 2011 at 14:01

  derginin editörüne mail atıp, durumu sordun mu? belki biliyorsundur dergilerin dizgisiyle yazar uğraşmaz, ayrıca değişik başlıklı makaleyi aradım, bir iki yazar cv sine koymuş ama yayınlattıkları derginin adı yok internette.

   
 3. xyz

  February 14, 2011 at 04:42

  yayinim cikcak ve hic girip bu gibi bir durumu anlamayip bunu yayimciya ivedikle bildirmeyecegim zaten, mantikli? yil 2003.

   
 4. s

  February 15, 2011 at 00:50

  Iyi de makale’nin 2003’de yazilmis olmasi web’e de 2003 de aktarildigi anlamina gelmiyor. Sayfaya bakarsaniz zaten sayfanin 2010’da yayina gectigini gorebilirsiniz.

  Bence de fazla abartilmis, once editore bildirip oradan gelecek yanita gore tavir almak, sonra da bunu, belki de daha sakin bir sekilde, paylasmak daha uygun olurdu.

   
 5. Filiz

  February 20, 2011 at 22:02

  Eğer bir makale citation olarak 287-294 olarak gosteriliyorsa -ki CV dede o şekilde yer almış- , ama açıp baktığında 338. sayfaya atlıyorsa, Editore birşey sormana yada bildirmene gerek yok, editorial hata yapılmış zaten, yıl 2003 yada 2010 farketmez..Düzeltilmesi mümkünmü bilmiyorum. Ama bildiğim bu dikkatsizlikler çok yapılıyor yerli dergilerde, kötü olan ise bu derginin ayrıca SCI expanded da yer alması, olmamalıydı, eleştirilmesi haklı..yayımcılık ciddi bir işdir, hele bilimsel yayıncılık.

   
 6. ozi

  February 26, 2011 at 15:35

  yukardaki yorumlari yapan arkadaslari fazla iyimser buldum, yok 2003 de yazilan makale 2011’de anca aktarilmis olabilirmis de, yok editore sormak gerekirmis de. Ne oldugu kabak gibi ortada…

   
 7. Dr Tansu KUCUKONCU

  April 13, 2011 at 02:21

  Mevlana Universitesi dekani Bekir Karlik ‘in 19 uydurma-calinti makalesinin (16 koku konulu, 3 iris konulu) (1’i KTO Karatay dekani Ali Okatan ve onun yuksek lisans tezinin danismani oldugu Halic’ten Oguz Karan ile ; 4’u Mevlana Bilgisayar Muhendisligi bolum baskani Ihsan Omur Bucak ile) belgeseli burada :
  http://qacademy00turkey.wordpress.com/

  Bekir Karlik, Ali Okatan, Servet Senyucel, sahte Dr/PhD Cemal Ardil, sahte Dr/PhD Umut Cakirhan, ve Celal Bayar yeni rektoru Mehmet Pakdemirli’nin birlikte makale yikama aklama tezgahlarinin belgeseli de var bu sitede.

  Bekir Karlik’in kankasi ortagi, Ali Okatan’in uydurma-calinti, var olmayan makalelerinde ortak yazari Bilgisayar Muhendisligi bolum baskaniyken ortagi sahte Dr/PhD Cemal Ardil ile birlikte nitelikli dolandiricilik yaparak zimmete para gecirdikleri icin COMU’den atilan Servet Senyucel’in tamamen uydurma doktora tezininin belgeseli de var bu sitede.

  Canakkale Onsekiz Mart tabela Universitesi (COMU) isporta tezgahlarindaki tezlere ornek Bahadir Aydin’in tamamen calinti yuksek lisans tezinin (tez jurisi baskani Servet Senyucel) belgeseli de var bu sitede

  Canakkale Onsekiz Mart tabela Universitesi’nden rektor yardimcisi, dekan, bolum baskani, Universiteler Arasi Kurul uyesi Ihsan Yilmaz, Fen Bilimleri Enstitusu muduru, bolum baskani, daire baskani Ismail Tarhan, bolum baskani Husnu Baysal, ve ogrencileri Sezgin Aygun, Melis Ulu Aygun ve Can Aktas’in 17 calinti makalesinin yurtdisinda
  yakalanmasi ve yurtdisi basina haber olmasinin belgeseli de var bu sitede.

  akademideki daha pek cok skandalin belgeseli var bu sitede.
  cok daha fazlasi yolda.

  Bekir Karlik ‘in doktora tezlerinin danismani oldugu Mevlana’dan Yuksel Ozbay ve Selcuk’tan Rahime Pektatli Ceylan ile ortak uydurma-calinti makelelerinin belgeseli yolda.

  Bekir Karlik, onu kendine kilavuz edinen Mevlana rektoru Bahattin Adam’in ve 15 yildir makale yikama aklama tezgahlarinda (ASR , MCA Journal) birlikte makale yıkama aklama yaptığı (16 tanesi kendi adina) Celal Bayar yeni rektoru Mehmet Pakdemirli’nin de basini yiyecek artik. ve bu kadarla da kalmayacak Bekir Karlik skandali cok cok daha buyuyecek.

  sitedeki pdf ‘leri inceleyin,
  zip dosyasi icinde uydurma-calinti makalelerin
  sayfa sayfa yuksek cozunurluklu halleri var.
  onlari bastirin, neyi nereden calmis, hepsi isaretli,
  kendi gozunuzle gorun.
  bilgisayarda karsilastirmak zor olur.
  Bekir Karlik ve Ali Okatan’i haber yapmak isteyenlerin bunlari sitesine koymasi yeterli ;
  ozellikle Bekir Karlik, Ali Okatan, Oguz Karan ortak uydırma-calintisini ve Bekir Karlik, Ihsan Omur Bucak ortak uydurma-calintilarini ve bunlarin calindiklari diger uydurma-calinti makaleleri.

   
 8. www.comu.tv

  July 13, 2011 at 01:13

  arXiv.org ve TANSU KÜÇÜKÖNCÜ adıyla BLOG SİTELERİNDEN TÜRK BİLİMADAMLARINA İFTİRA – Güvenirliğini yitirmiş arXiv.org web sitesi ile Plagarism in Turkey vb. ve Tansu Küçüköncü adıyla ve yazarlığı ile blog siteleri üzerinden Türkiye kötülenmekte ve Türk bilimadamlarına iftira edildiği görülmektedir. Uluslararası bir yayın kütüphanesi olan arXiv.org tarafından ülkemizdeki onlarca akademisyene ?plagiarism? ile suçlamıştır. Arxiv’in İftara niteliğendeki bu iddiasına maruz kalan bir çok akademisyenin makalesi incelenmiş ve yayınlanan makalelerde “ele alınan problemlerin, çözümlerin ve sonuçların tamamen orijinal olduğu” ve “alıntı yaptıldığını iddia edilen makalelerde bu çözümler ve sonuçların yer almadığını” görülmüştür. ArXiv.org yayınlamış olan makalelerin bazılarının, kendilerinden sonra yayınlanmış makalelerden alıntı olduğu gibi saçma sapan ve mümkünü olmayan bir iftirayla akademisyenleri mağdur etmiştir. (örneğin 2005 yılında basılmış bir makalemizde, 2007?de basılmış bir başka makaleden alıntı olduğu iddiası gibi). HABERİN DEVAMI: http://www.comu.tv de…..

   
 9. www.comu.tv

  July 13, 2011 at 01:15

  TANSU KÜÇÜKÖNCÜ’NÜN ÇOMÜ’yü ve ÇALIŞANLARI KARALAMALARININ BELGESİ —- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’ne Tansu Küçüköncü hakkında verilen dilekçeye verilen cevabı sizlerle paylaşıyoruz. Yazıda ” Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın ilgili yazısı ekinde bulunan dilekçenizde adı geçen Tansu KÜÇÜKÖNCÜ, 2000 yılında Üniversitemiz Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve 2003 yılında görevlendirilmiş olduğu Bayramiç Meslek Yüksek Okulunda göreve başladığı ve görevine gitmediği tutanakla belirlenmiş ve enson olarak da görevinden çekilmiş duruma düşmüş olduğu ve Üniversite ile hukuken ilişiğinin kesilmesigerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Tansu KÜÇÜKÖNCÜ Üniversitemizde çalışmış olduğu dönem içinde kendisi ile ilgili olarak yapılmış tüm işlemler için dava açmış, Üniversitede çalışan kişileri adli ve idari makamlara şikayet etmiştir ki dilekçeniz ekinde yer alan yazılarda adı geçen öğretim üyeleride şikayet etmiş olduğu kişilerden bir kaçıdır.

  Üniversitemiz çalışanlarını adli ve idari makamlara şikayet eden; çalışanlar ve Üniversitenin işlemleri hakkında da elektronik ortamda asılsız iddialarda bulunan Tansu KÜÇÜKÖNCÜ’nün karalama kampanyasına Üniversitemiz bünyesinde çalışan hiç bir kişinin herhangi bir katkıda bulunmuş olması söz konusu olmadığı gibi adı geçenin her türlü yol ile
  sürdürmüş olduğu karalama kampanyasının hedefi Üniversitemiz ve çalışanlarıdır.
  Bilgilerinize rica ederim.
  Prof.Dr. Ali Akdemir -Rektör”.

  T.C. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ise “İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiş olup, konu hakkında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi Rektörlüklerinden bilgi istenmiştir. Tansu KÜÇÜKÖNCÜ’nün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde çalışmış olduğu dönem içinde kendisi ile ilgili olarak yapılmış tüm işlemler için dava açıldığı, adı geçenin Üniversitelerinde çalışan kişileri adli ve idari makamlara şikayet ettiği, çalışanlar ve Üniversitenin işlemleri hakkında da elektronik ortamda asılsız iddialarda bulunduğu, karalama kampanyasına Üniversite bünyesinde çalışan hiç bir kişinin herhangi bir katkıda bulunmadığı belirtilmektedir. Bilgilerinize rica ederim.

  Doç.Dr. Ramazan Çağlayan
  1.Hukuk Müşavirliği”

   
 10. www.comu.tv

  July 13, 2011 at 01:19

  BÜYÜK HATA: Dünyaca Ünlü arXiv Kendi Makalenizi Çalmakla suçlayabiliyor ———————————-Son günlerde Türkiye?de bilim insanları ?plagiarism? yani ?intihal? konusunu sıkça konuşur duruma geldi. Bu konunun ön plana çıkmasına ise, öncelikle uluslar arası bir yayın kütüphanesi olan arXiv tarafından bizlerinde içinde bulunduğumuz ülkemizdeki bazı bilimcilerin ?plagiarism? ile suçlanmaları neden olmuştur. Aşağıda bu durumla ilgili bazı bilgileri vermeye başlamadan önce suçlama şekli olan ?plagiarism?in YÖK ve TÜBA tarafından yapılan tanımlarını vermek isteriz.

  Başkalarının fikirlerini, metodlarını, verilerini, uygulamalarını, yazılarını, yapıtlarını ve şekillerini sahiplerine bilimsel kurallara uygun biçimde atıf yapmadan kısmen veya tamamen kendisininmiş gibi sunmak. Yabancı dilden kitap makale vb. tercüme ederek kendi yazmış gibi basmak.( http://www.yok.gov.tr/uak/etige_aykiri.pdf)

  Aşırmacılık için haksız kullanma, kendi adına geçirme, intihal, yağmacılık ve korsanlık gibi terimler de kullanılmıştır. Temelde aşırmacılık başkalarına ait olan araştırma verilerinin, olduğu gibi, kaynak bildirilmeden ve kendi araştırma verileri imiş gibi yayımlanmasıdır. http://www.tuba.gov.tr/files_tr/yayinlar/yayin_data/bilimsel.pdf

  —————————————————————————————————————-

  1) Öncelikle yayınlarımızda ele aldığımız problemlerin, çözümlerin ve sonuçların tamamen orijinal olduğunu ve alıntı yaptığımız iddia edilen makalelerde bu çözümler ve sonuçların yer almadığını göz önüne sermek isteriz. Peki aldığımız iddia edilenler nedir?

  2) Yaptığımız karşılaştırmalarda iddialarda ilk olarak dikkatimizi çeken, yayınlamış olduğumuz makalelerin bazılarının, kendilerinden sonra yayınlanmış makalelerden alıntı olduğu gibi saçma sapan ve mümkünü olmayan şeyler olmasıydı (örneğin 2005 yılında basılmış bir makalemizde, 2007?de basılmış bir başka makaleden alıntı olduğu iddiası gibi. Ne yazık ki buna benzer şekilde üç makalemiz suçlanıyor). Bu yazıyı okuyan herkesi bu konuda biraz düşünmeye davet ediyoruz. Aşağıda arXiv tarafından yapılmış bu suçlamanın bir örneğini görebilirsiniz (Yazdığımız maillerde bu yanlışlığı arXiv?e belirtmiştik, hiç bir cevap vermeden yaptıkları bu yanlışlığı kaldırdılar fakat makalemiz hala intihal ile suçlanıyor, bu durum arXiv?in ne yapmak istediğini ortaya koymaktadır ).

  HABERİN DEVAMI: http://www.comu.tv

   
 11. Dr Tansu KUCUKONCU

  December 23, 2011 at 05:17

  http://www.comu.tv , azili dolandirici Servet Senyucel’in dolandiricilik faaliyetlerinde kullandigi sitelerden biridir. Bu siteden Canakkale Onsekiz Mart tabela Universitesi’nin (COMU) resmi televizyonunun sitesiymis gibi uydurma yayinlar yapmaktadir.

  Servet Senyucel (Bilgisayar Muhendisligi Bolum baskaniyken) , Subat.2004’te o zamanki ortagi sonradan kizi Ebru Ardil ve oglu Bora Ardil’la meshur uluslararasi dolandirici olan sahte Dr/PhD Cemal Ardil’la (Bilgi Islem Daire baskani) birlikte “dolandiricilik” nedeniyle COMU’den atildi. COMU akademik mafyasi 2 nolu baronu Osman Demircan , bu ikilinin COMU’nun 80.000 tl’sini calip zimmetlerine gecirdiklerini soylemektedir. Buna ragmen , Servet Senyucel’in COMU akademik mafyasiyla (4 nolu baron Ali Akdemir gibi) , sahte Dr/PhD Cemal Ardil’insa Turkiye akademik mafyasiyla karanlik iliskileri surmektedir.

  Servet Senyucel , COMU’den once Trakya Universitesi’nden yine dolandiricilik nedeniyle atildi , COMU’den sonra da Halic Universitesi ve Istanbul Ticaret Universitesi’nden ayni nedenle atildi.

  Azili dolandirici Servet Senyucel’in zir cahil mason ustad-i azami Ahmet Mesut Razbonyali’nin Trakya Universitesi’ndeki isporta tezgahindan satin aldigi tamamen uydurma doktora tezi ve doktora diplomasi iptal edilmesi icin resmi yerlere iletildi.

  arXiv’in 14 Turkiyeli intihalci fizikcinin 65 calinti makalesini yayindan atmasi :
  http://arxiv.org/new/withdrawals.aug.07.html
  6 intihalci COMU’dendir , bunlardan 7 calinti makalesi yakalanan Husnu Baysal , Servet Senyucel’in kankasidir.

  arXiv’in yakaladigi calinti makalelerden 7 tanesi calinti raporlariyla birlikte surada :
  http://plagiarism-turkish.blogspot.com/

  İNTİHAL ÖRNEKLERİ

  # Brane-world black holes and energy-momentum vector

  # Domain wall solutions in the nonstatic and stationary Godel universes

  # Moller’s energy in the dyadosphere of a charged black hole

  # Energy?momentum localization in Marder space-time

  # An axially symmetric scalar field and teleparallelism

  # Magnetized quark and strange quark matter in the spherical symmetric space?time admitting conformal motion

  # Topological defect solutions in the sphericallysymmetric space-time admitting conformal motion

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: