RSS

Feza Gürsey Enstitüsü'nün işlevsiz hale getirilerek kapatılması ile ilgili bir mektup

19 Jul

Feza Gürsey

Feza Gürsey


Az önce Feza Gürsey Enstitüsü’nün işlevsiz hale getirilerek kapatılmasına dair kısa bir e-postayı aşağıdaki adreslere yolladım,

– Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün özel Kalem Müdürü Emin Asıltürk (emin.asilturk@sanayi.gov.tr)

– TUBİTAK başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş’in özel kalem müdürü Ayşegül Güngör (aysegul.gungor@tubitak.gov.tr)

– Enstitünün kapatılmasının / işlevsiz hale getirilmesinin durdurulması için açılmış bir web sitesi olan http://savefezagursey.wordpress.com (fgursey@gmail.com)

Aynı e-postayı buraya da not etmek ve az sayıda da olsa bu blogun takipçilerinin dikkatlerini Türkiye’de yaşanan bu acı verici olaya çekmek istiyorum. Çok ümitli değilim ama belki bilimsel gelişmenin ve özgür düşüncenin baltalanması engellenebilir ortak çabalarla. Neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz http://savefezagursey.wordpress.com/ne-yapabilirsiniz/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba,

Bu yazdığım elektronik mektup bir şey değiştirecek mi bilmiyorum ama Türkiye’den aldığım ve Feza Gürsey enstitüsünün işlevsizleştirilmek sureti ile sona erdirilmesi haberinden ötürü derin bir üzüntü içerisindeyim. Bu acı verici haber karşısında duygularımı ve düşüncelerimi paylaşmak üzerinizde bir etkiye yol açacak mı bilemem ama en azından dünyanın dört bir yanındaki Türklerin tepkisiz olmadığına dair bir delil sunmuş olacağım.

Daha üniversite eğitimi almadan önce, lise öğrencisiyken, 90’lı yılların başında TÜBİTAK’ın Bilim Teknik dergisinde Feza Gürsey ile ilgili makaleleri okumuş ve ülkemden dünya çapında böyle bir bilim insanı çıktığı için mutlu olmuş, gurur duymuştum. Ardından İTÜ’de ve Boğaziçi’nde geçen eğitim hayatım boyunca pek çok değerli hocamdan ve okuduğum diğer kaynaklardan temel bilimlerin, matematiğin ve fiziğin bir ülkenin uzun vadeli gelişimi için ne denli temel bir öneme ve değere sahip olduğunu öğrenecek, bunun pek çok örneği ile karşılaşacaktım. İnsan düşüncesinin sınır tanımayan yaratıcılığının ancak özgürlük ile beslenen bir ortamda yeşerdiğini kabul etmek günümüz “piyasa şartlarında” ve kısa vadeli bakış açılarınca naif ve hayalperest bir yaklaşım gibi görünmektedir, bunun farkındayım. Bunun somut örneklerini gerek Avrupa, gerekse ABD üniversitelerinde de görmeye başladık.

Lakin iki kritik noktayı göz ardı etmemek gereklidir:

– Bir yanlışı bir milyar kişi de yapsa, o gene yanlıştır.

– İleri seviyede ve dünya standartlarında çalışmalar gerçekleştirilen bilim insanlarına ev sahipliği yapan bir teorik fizik ve matematik enstitüsünü ‘Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Araştırmalar Merkezi’ başlıklı bir yere bağlamak, onu gittikçe işlevisiz hale getirmek dünyanın her yerinde kaliteli bir üniversite eğitimi almış hemen herkesi şaşırtacak, anlaşılması çok güç bir karardır.

Sıradan bir vatandaş olarak pek bir gücüm yok kararınızı etkileyecek, bunun ben de farkındayım, tıpkı sizin gibi. Ama elimdeki iletişim olanaklarını olabildiğince kullanarak bu yanlış karardan dönmeniz için sizi ikna etmeye çalışacağım, insanlığın ortak bilgi birikiminin gelişimi için, bilim için ve Türkiye’nin böyle üzücü şekilde anılmaması için en azından bu kadarını yapabilirim.

Bu yazıyı tanıdığım en usta zihinlerden biri olan, bir dönem Feza Gürsey Enstitüsü’nde (FGE) çalışmış sevgili Prof. Dr. İlhan İkeda’nın sözleri ile noktalamak istiyorum çünkü altına tereddüt etmeden imza atacağım şeyler demiş:

“FGE’nin benim için apayrı bir yeri var kalbimde… Ben FGE’de 2003 yılına kadar araştırmacı olarak mutluluk içinde çalıştım. O zamanlar öyle büyülü ve şahane bir çalışma ortamı yaratılmıştı ki, eğer o tempo ile FGE devam etseydi, şu an dünyanın en saygın teorik fizik ve pür matematik enstitülerinden birisi olurdu… Hiç abartmıyorum. Haftada 5 gün ofisimden dışarı çıkmadan sabahlara kadar heyecan ile çalışırdım… Sadece ben mi ? Sabah 03:00’da ofislerin pek çoğu dolu olurdu, geceyarısı seminerleri dahi yapardık… Bu sihirli atmosfer ne yazık ki korunamadı… Bu çok yazık… Fakat FGE’yi eski haline getirmek zor değil. Pek çok yetenekli genç bilim insanı var ülkemizde. FGE kapatılmayı kesinlikle haketmiyor.

Son diyeceğim, TÜBİTAK kararından vazgeçerse büyük bir tarihi hatadan dönmüş olur…”

Saygılar,


Emre Sevinç, Araştırmacı
http://www.ua.ac.be/main.aspx?c=emre.sevinc

Linguapolis Enstitüsü
Anvers Üniversitesi
Belçika

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on July 19, 2011 in Science

 

One response to “Feza Gürsey Enstitüsü'nün işlevsiz hale getirilerek kapatılması ile ilgili bir mektup

  1. Ali Gündüz

    July 19, 2011 at 05:56

    Ali Nesin’in konuyla ilgili yorumu asagidaki adreste okunabilir:

    http://lists.cs.bilgi.edu.tr/pipermail/mk-duyuru/2011-July/000100.html

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: